UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu’nun birincisi, 24-25 Eylül 2016 tarihlerinde Meryem Ana Heykeli / Selçuk ve Kızıl Avlu / Bergama arasında gerçekleşmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve diğer ilçelerin belediye başkanlarının önderliğinde ilk pedalları basan 355 amatör bisiklet sporcusu  2 gün boyunca toplam 200 kilometre pedal basarak, iki güzide dünya mirasımızı birbirine bağlamıştır.

Türkiye’nin çeşitli bisiklet gruplarından gelerek katılım sağlayan 355 amatör bisikletçi, tur için özel olarak hazırlanmış formaları giydiler, çadır kamplarında konakladılar ve organizasyon boyunca kendileri için özel hazırlanmış yiyecek ve içeceklerden faydalandılar.

Tedbir için hazır beklettiğimiz iki adet ambulans, teknik destek ve takip araçları tur boyunca grubu yalnız bırakmadı.

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu 2016 kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yönetiminde ve tüm belediye başkanlarının katılımıyla basın lansmanları, açılış ve kapanış törenleri gerçekleşti.

Projenin koordinasyon toplantısı,İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın yönetiminde tüm ilgili protokolün katılımı ile gerçekleşti.

Organizasyonun ilk gününün akşamı Bostanlı sahilinde halka açık olarak gerçekleşen Yüksek Sadakat konseri ise izleyen binlerce kişinin nefeslerini kesti.